Konvektör Isıtma Sistemleri

Kapalı mekânlarda kullanılan Konvektör Isıtma Sistemleri bulunduğu ortamda dengeli ısı dağılımı sağlayarak enerji tasarrufunu maksimum düzeyde tutar.

Konvektör Isıtma Sistemleri

Genellikle kapanlı mekanlarda ısınma ihtiyacını karşılayan ısıtıcılar, ortamdaki havayı konveksiyon prensibi ile ısıtan cihazlardır. Gövdenin alt tarafında bulunan kanallarda olan soğuk hava, cihazda bulunan rezistansın ısınan kanatları arasından geçerek ön tarafta bulunan kapak üzerindeki hava kanallarından ısınarak yükselir ve sıcak hava ortaya çıkar. Bu şekilde hava, doğal ısı dolaşımı yaparak bulunduğu ortamın hızlı şekilde ısınmasını sağlar. Bu şekilde güvenli bir ısı ortaya çıkaran bu cihazlar aşırı ısınma veya zararlı ısı yaymadan o mekanı güvenli bir şekilde ısıtır.

Avantajları

Çalışma prensibi olarak konvektörler, sıcak havayı yaymak için herhangi bir ek maddeye ihtiyaç duymazlar. Bu mekanizmalar her ne kadar odanın hızlı ısınmasına olanak sağlasa da, ortamdan kalkan tozu sınırlayan doğal hava akışının etkisiz kalmasına da sebep olur. Doğal olan hava akışı alandaki tozun havalanmasına sebep olurken, cihazdaki soğuk rezistans, tozun yanmasının da önüne geçer. Fanlı modeller hariç konvektörler sessiz çalışır.